Vzácnost jménem voda

Vody ve světě ubývá. Je tomu tak samozřejmě v nejednom případě kvůli nedostatku srážek a vysokým teplotám, ovšem vymlouvat se jenom a pouze na tyto faktory nelze. Protože si za nedostatek kvalitní vody můžeme až příliš často i my sami. Tedy lidstvo.Existují bláhoví lidé, kteří se domnívají, že je nám kvalitní voda přírodou prostě poskytována a že se na naši matičku přírodu můžeme spoléhat. Ovšem není tomu pochopitelně tak. Protože se v přírodě sice i čistá voda vyskytuje, ale není zase až takovým pravidlem.
plavání u dna
Je tomu tak podobně jako i ve „zmenšenině“ nazývané bazén. I takový majitel bazénu se nejednou domnívá, že stačí do této jeho soukromé vodní nádrže napustit vodu a pak už si lze jenom užívat třeba až do skonání věků.
svalnatý mladík
Jak tomu ovšem logicky nebývá. A ani nemůže být. Protože voda sama o sobě čistá nevydrží. Tu do ní spadne něco z okolní vegetace, toto tu pluje na hladině a tu klesá a rozkládá se u dna, tu sem nanosí bláto a jinou špínu koupající se lidé nebo možná i zvířata, třeba laně, mající bazén za křišťálovou studánku, již popisuje v notoricky známé básničce Josef Václav Sládek. A když se v této vodě ještě rozmnoží nějaké ty mikroskopické potvůrky, třeba sinice, nebývá při pohledu na takový bazén nikomu do smíchu. Protože všemožné mikroorganismy sice pouhým okem ani vidět nebývají, jenže jsou daleko plodnější než lidé a když se přemnoží, dokážou nadělat pěknou paseku.
Ovšem nezoufejte! Jistě, sinici a něco podobného nemůžete ani chytit rukou, ani dejme tomu rozplácnout plácačkou na mouchy, ale v boji proti tomuto problému nejste v žádném případě bezbranní, stejně jako nejste bezbranní v klání s tím ostatním, co mění bazény v učiněnou špinavou břečku.
Stačí takovému bazénu poskytovat pravidelnou péči popisovanou třeba na , a vše se záhy může v lepší obrátit. Stačí přisypat vhodnou chemii a udělat z bazénové vody takzvanou „mrtvou vodu“ a mikroorganismy se můžou jít klouzat. Stačí natáhnout přes bazén krycí plachtu a rázem se do něj nedostane ta všehochuť, co by do něj jinak napadala. Plus nás taková plachta může zbavit i řas, jež k životu potřebují sluneční světlo, jehož se jim ale právě kvůli plachtě nedostává.
Jsou to vlastně banální rady, že? Jenže ač jsou takové, fungují. A díky nim může člověk hledět na svůj bazén s radostí. A také do něj skočit bez obav, že si z takového osvěžení odnese dejme tomu ekzém.