Toskánsko – romantika v zemi vína

Italská oblast Toskánsko leží na severu střední Itálie. Sousedí s Laziem, Umbrií a Marche. Západní hranice pak pozvolna padá až k Tyrhénskému moři. Jde o jeden z krajů, který tuto jihoevropskou zemi proslavil, a to především díky umění, vínu a krásnou krajinou a přírodou.

panorama Florencie

Správním centrem regionu je Florencie. Toto město je centrem evropského, možná světového umění. Tady vznikla renesance. Je zde světoznámá galerie Uffizzi, most zlatníků Ponte Vecchio, dóm Santa Maria del Fiore (jedna z nejvýznamnějších památek světa, má charakteristickou obrovskou kopuli). Florencie je také rodištěm známých umělců. Patří mezi ně například Dante Alighieri, sochař Donatelo, Sandro Botticelli a další. Při návštěvě vás atmosféra města neskutečně pohltí. Přes davy turistů máte pocit, že jste se na okamžik ocitli v minulosti.

Věhlas ve světě získala i další z toskánských památek. Je jí šikmá věž v Pise na náměstíčku Campo dei Miracoli. Když se řekne Itálie, téměř jistě by se tato stavba pohybovala mezi deseti nejvzpomínanějšími stavbami. Její náklon způsobuje nestabilní podloží.

I další města v kraji nabízejí historické a umělecké památky. Toskánsko je ale známé díky vícero věcem. A mezi ně patří i agroturistika. Jsou zde totiž venkovské oblasti, které jsou ušetřeny průmyslového zatížení krajiny. Nabízejí harmonicky vyhlížející pahorkatinu vnitrozemí. Ta je doslova poseta políčky či vinicemi. A turisté objevují taje sklizně produktů zemědělství, výroby vína a tradičního života italské vesnice. Ubytování většinou tvoří pokoje v prastarých, ale udržovaných zemědělských usedlostech. A aby bylo principům agroturistiky učiněno za dost, mohou se návštěvníci aktivně účastnit prací na poli. A protože tento druh dovolené zde vyhledávají především lidé z měst, nesmí chybět komfort v podobě bazénů, vířivek, klimatizací a podobně.
toskánská vinice

Pro milovníky vína znamená Toskánsko povinnost. Především červená odrůda Chianti je vyhlášenou lahůdkou. V případě, že zvolíte dovolenou ve výše zmíněném stylu, můžete se většinou těšit na degustace v ceně!

Pokud chcete do Itálie, ale ne k moři, či do okoukaného Říma, může pro vás být Toskánsko tou pravou volbou!