Proč je dovolená důležitá

Jednou z věcí, na kterou se každý zaměstnanec těší se všeho nejvíc, je bezesporu dovolená. Jedná se o dny, kdy nemusí do práce, avšak stále dostává plnou mzdu. To můžeme porovnat s nemocenskou, kdy má po prvních pár dnech nárok pouze na část výplaty.

 

Samozřejmě délka dovolené není ani zdaleka ve všech zemích stejná. Její minimální délka je dána zákonem, avšak nic nebrání zaměstnavatelům, aby svým zaměstnancům nabídli delší dobu. Kratší však dát nesmějí. Tohoto faktu často využívají při náboru nových zaměstnanců, kdy jedním z benefitů je dovolená delší než nařizuje zákon.

 

západ Slunce u moře

 

V naší zemi jsou u naprosté většiny profesí dány čtyři týdny dovolené ročně, a lidé jich rozhodně využívají. Již jen proto, že ji nelze převádět do dalšího roku. Pokud si ji nestihneme celou vybrat včas, pak nám ta část, kterou jsme nevyužili, propadne. A to rozhodně nikdo nechce. Můžeme se samozřejmě ptát, proč je celá situace takto nastavena. Koneckonců, pro zaměstnavatele je rozhodně nevýhodné platit někoho, kdo v práci není a kdo tedy nepomáhá vytvářet firmě zisk. Přesto proti tomu majitelé firem neprotestují. Proč? Jednoduše proto, že jsou si velmi dobře vědomi toho, jaký vliv toto volno na zaměstnance má. Často se totiž vrací s novým elánem a obnovenou životní silou, díky čemuž stoupá i jejich produktivita. A trvá delší dobu, než začne opět klesat.

 

přímořské letovisko

 

Navíc pomáhá předcházet také nejrůznějším psychickým, ale i fyzickým problémům, které by jim práce jinak mohla přinést. Každý z nás si totiž občas potřebuje skutečně odpočinout, aby mohl po zbytek roku dobře fungovat. A toto je způsob, jak toho dosáhnout.

 

Samozřejmě je jasné, že si prakticky nikdo nevybírá veškerou dovolenou najednou. Často si lidé berou jen pár dní, nejčastěji týden, ale někdy i dva. Mnohdy se snaží, aby to v onom týdnu byl nějaký státní svátek, zvláště pokud má v ten den jejich firma zavřeno – ušetří tak den dovolené, který mohou následně využít jinak. A to se rozhodně vyplatí.