Podíl žen v byznysu stále stoupá

Žena jako majitelka firmy? V Česku stále ne tak častý jev. Podíl žen na vlastnictví firem je u nás aktuálně asi 22,5 procenta. Nejčastěji vlastní malé až střední podniky. Česká republika je tak podle průzkumu Mastercard Index of Women Enterpreneurs 2019 na 43. místě z 58 zemí, které byly do studie zapojené.
Žena s notebookem
Mezinárodní studie
Na prvním místě v celkovém hodnocení se poprvé umístily Spojené státy americké. Následuje je Nový Zéland a Kanada. Od loňského roku si nejvíce polepšila Francie, kde se počet žen ve vedení firem zvýšil dokonce na dvojnásobek.
Překvapivě velké procento žen mezi vlastníky firem najdeme v afrických zemích jako je Uganda, kde to je přes 38 procent, Ghana, kde je to necelých 38 procent, a také Botswana, kde je celkový podíl žen na vlastnictví podniků 36 procent. Autoři studie vysvětlují tento jev tím, že rozjezd vlastního podniku je často jedinou možností, jak zajistit rodině obživu. V celkovém hodnocení už se potom tyto země na předních příčkách neobjevují. V hodnocení ostatních parametrů jako je dostupnost zdrojů a podpora podnikání naopak spíše propadají. Přesto tato čísla ukazují schopnost žen uspět v byznysu i za ne zcela optimálních startovacích podmínek.
Výzkum se každoročně zabývá nejen podílem žen ve vedení podniků, ale ukazuje i dostupnost znalostních a finančních prostředků a sleduje také faktory podporující podnikání žen.
Žena podnikatelka
České podnikatelky
V Česku se mohou majitelky firem již dvanáct let zapojit například do soutěže Ocenění českých podnikatelek pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky. Patronkou letošního ročníku byla Jaroslava Valová, která založila společnost SIKO Koupelny&Kuchyně a zároveň v roce 2015 zvítězila v kategorii velkých podniků. Letošní vítězkou mezi velkými podniky se stala Tamara Kotvalová se svojí firmou Carollinum s. r. o. Zaměřující se na prodej luxusních značek. V kategorii středních podniků potom zvítězila Anastázie Skopalová z firmy Cosmetics ATOK International s. r. o. obchodující s přírodní kosmetikou. Mezi malými podniky pak zabodovala Kamila Brzezinová s firmou RUTEX CZ s. r. o. provozující velkoobchod s oděvy se specializací na uniformy.