Platové ohodnocení v ČR

Kdo by se nechtěl mít v životě dobře? Odpověď je: Všichni by se chtěli mít dobře. Jak toho ale dosáhnout? Většina lidí by odpověděla, že nejdůležitějším faktorem v dnešní dobře, jsou peníze, a mají pravdu. Jak si tedy vybrat profesi, která nám dokáže zajistit pohodlný život bez zbytečného starání se o financích a kterým pozicím se raději vyhnout?

počítání eura
Nejlépe placené pozice

Budete-li si vybírat své budoucí povolání podle platového ohodnocení, platí vždy – čím vyšší postavení, tím vyšší plat. Je tomu tak vždy a ve všech odvětvích.
Nejlepší finanční ohodnocení poskytuje letový provoz, přesněji pozice řídícího letového provozu, což jsou odborníci, jejichž náplní práce je komunikace s piloty a udělování pokynů. Tito šťastlivci zaujímají se svými cca 200 000,-/měsíc jasné první místo.
Jak jsem již napsala, čím vyšší pozice, tím vyšší plat à z tohoto logicky vyplývá, že druhé místo v platovém ohodnocení připadá pro nejvyšší představitele velkých společností a institucí s platem cca 155 000,-/měsíc.
Mezi další výborně placené pozice patří např. piloti, primáři v lékařství a ředitelé různých institucí.

Nejhůře placené pozice

Pracím, kterým byste se z finančního hlediska měli vyhnout, vévodí číšník (popřípadě servírka) s 11 400,-/měsíc. Hned v závěsu máme pomocného kuchaře, který si průměrně vydělá pouze o 500,- víc.
Mezi další nedostatečně finančně ohodnocené práce řadíme také uklízeče/uklízečky, ostrahu, strážné a švadleny. Na těchto pozicích si nevyděláte více než 14 000,-/měsíčně, což je absolutně nedostačující pro běžný život.

mince na bankovkách
Doporučení

Práci hledejte srdcem, musí Vás samozřejmě bavit a nějakým způsobem Vás obohacovat, ale také mozkem, spočítejte si, jestli dokážete vyžít s nabízeným platem, zohledněte při výběru celou rodinu a případné výdaje, které se Vám mohou v budoucnu naskytnout. Podle těchto kritérií se řiďte při výběru vhodného povolání.