Máte doma ten správný test na Covid-19? Podle čeho samotesty můžete vybírat a jaké máme druhy?

Při příznacích onemocnění Covid-19 je jedna možnost, jak zabránit přenášení choroby. Člověk musí zůstat v izolaci a o své pozitivitě se dozví pouze díky testu.

Máte doma ten správný test na Covid-19? Podle čeho samotesty můžete vybírat a jaké máme druhy?

Pokud člověk onemocní, dnes si zcela běžně musí udělat urychleně test na Covid-19. Jen tak je možné nemocné nakažené jedince oddělit od ostatních a tím se může zabránit dalšímu přenosu viru. Testujeme se ale i preventivně, například ve školách nebo podnicích. Podmínky a pravidla se sice neustále mění, ale asi je nám všem jasné, že se testů jen tak nezbavíme. A vlastně je to i dobře, tento způsob je nejlepším opatřením, jak bránit přenosu nemoci. Jaké testy rozlišujeme a jaké si můžete pořídit domů?

Covid-19

Není vám dobře? Musíte si udělat test!

Dříve jsme s nachlazením, teplotou, rýmou nebo bolestí v krku šili okamžitě k lékaři. Dnes je ale všechno jinak, lékaři nejprve většinou vyžadují provedení testu na koronavirus. Nemocný člověk pak totiž musí okamžitě zůstat doma a být v izolaci. Testy na Covid-19 ale slouží i preventivně, což každý už dnes ví a mnoho lidí má doma testy i připravené pro případ potřeby. Zatímco na nejpřesnější PCR testy si vždy musíme zajít na odběrné místo, protože tyto testy smí provádět pouze vyškolený zdravotnický personál, antigenní testy si lze pořídit i domů. Jakmile vyjde domácí antigenní test pozitivní, nemocný člověk by o tom měl informovat neprodleně lékaře a hlavně by měl zůstat doma a oznámit to například i ve škole nebo v práci. Pokud se necítíte dobře, měli byste vždy mít možnost si tento test sami provést doma.

ochrana před koronavirem

Jak fungují domácí samotesty

Na antigenní test si také lze zajít na odběrové místo, jejich výhodou je rychlejší vyhodnocení, jsou také levnější. Některé testy jsou potom určeny k domácímu používání, může si tento test pak udělat kdokoliv a nemusí na to mít zdravotnické vzdělání. Je to snadné, stačí odebrat vzorek z úst či z nosu, některé testy jsou určeny k detekci viru jen ze slin. Výsledek doma pak můžete mít do několika málo minut. Ministerstvo zdravotnictví schválilo používání domácích testů na Covid-19 a udělilo tak výjimku. Je lepší ale pořizovat ověřené značky, které se mohou pyšnit co nejpřesnějšími výsledky, jako je tomu u značky Vivadiag pro.

S příznaky onemocnění nikdy nechoďte mezi lidi a pro jistotu si test v klidu doma proveďte.