Kolagen a vše o něm

Kolagen je bílkovina, která je v našem těle nejvíce zastoupená ze všech bílkovin. Kde ho můžeme najít? Je obsažený hlavně v pojivových tkáních, kostech, svalech, vazech, chrupavek a také samozřejmě v kůži. Právě tu hladina kolagenu velmi ovlivňuje. Najdeme ho dokonce i na takových místech, jako jsou cévy, oči, zuby nebo střeva. Jak vidíte, kolagen je pro nás velmi důležitý protože se nachází prakticky http://www.poliklinikamazurska.cz/seznam-pracovist/prehled-pracovist/prakticky-lekar-pro-dospele.aspx v celém našem těle. Kolagen pro naše tělo nefunguje jen tak sám, má k sobě i pomocníky. Jedním z nich je třeba keratin a druhým elastin.

kost

Tyto dvě složky, ve spojení s kolagenem, zajišťují, že je naše pleť pružná, elastická a pevná. Díky kolagenu a elastinu má naše kůže schopnost měnit tvar, natahovat se a poté se zase vrátit do původního stavu. Jen si představte, jak by to asi vypadalo, kdybychom neměli kolagen v těle vůbec, nebo bychom ho měli jen velmi málo. Byli bychom jako zmačkané rozinky a kůži bychom si nejspíš museli na původní místa vracet ručně. Proto je dobře, že si naše tělo umí vytvářet kolagen. Naše tělo si ho tvoří pomocí syntézy aminokyselin, což je vlastně stavební kámen bílkovin. K tomu potřebuje ale další důležité sloky, jako je zinek, měď a hlavně vitamín C. Proto se doporučuje, pro správnou tvorbu kolagenu, abychom přijímali potraviny bohaté na tyto vitamíny a minerály. Kolagen má pro nás mnoho benefitů. Pomáhá nám udržovat nejen pružnou pleť, jak už jsme zmiňovali. Pomáhá nám také udržovat naše kosti, šlachy a vazy zdravé a udržovat naši pohyblivost na dobré úrovni.

pleť

Velkým benefitem je také to, že pomáhá pro krásné a zdravé vlasy a nehty, což určitě ocení nejen ženy. Kolegen pro ženy je velmi důležitý. Pomáhá jim totiž, mimo jiné, i pro zdravé fungování menstruace. Pomáhá ženám také během menopauzy. Menopauza je velký zásah do ženského těla a potřebují mimo jiné i dostatek kolagenu, aby pro ně bylo toto období co nejsnadnější.