Jak koupit psa

Chystáte si pořídit domů malé štěňátko? Pokud ano, pak jste určitě zjistili, že výběr psa a samotné chovné stanic není vůbec nic jednoduchého. My si dnes povíme o těch nejzákladnějších faktorech, na které byste se během výběru plemene a samotné ho psa měli dívat. Pokud v této problematice tedy nejste zběhlí, pokračujte ve čtení!

pes na louce

První věcí, která vás bude určitě zajímat, je cena psa. Nicméně v tomto ohledu pro vás mám jasnou informaci – cena by pro vás nikdy neměla být rozhodujícím faktorem. Například akita inu štěňata s průkazem původu z dobré chovatelské stanice může stát i několik desítek tisíc korun. Zaráží vás to? Bohužel taková je v současné době cena za kvalitní a zdravé štěně.

Nicméně nemusíte se bát, že byste platili samotnému chovateli- ten obvykle ze samotného prodeje téměř nic nemá. Naprostá většina této ceny padne na kvalitní veterinární vyšetření a test. Máte tedy opravdu záruku toho, že vaše štěně je zdravé a opravdu z něj vyroste rasa, kterou si přejete.

ležící pes

Kromě samotné ceny by vás určitě měla zajímat i chovatelská stanice, její majitelé a její historie, poněvadž právě z těchto věcí můžete poznat, zda se jedná opravdu o solidního chovatele. Chovatel vám musí dobrovolně a ochotně odpovědět na všechny otázky. Určitě se nebojte zeptat ani na důvod, proč se věnují chovu psů. Ze všech těchto informací si pak můžete poskládat kompletní obraz o chovateli a jeho kvalitách.

Pro rozhodnutí, jestli se k vám tato rasa hodí, pak máte naprosto relevantní informace. Výhodou je i to, že řada chovatelů nabízí i první pomocnou ruku při výchově malého štěňátka. Dostanete tak zdarma kvalitní informace, které jistě upotřebíte. Samozřejmostí je i kupní smlouva a záruka na psa – což se vám bude hodit, hlavně pokud by se později u pejska projevila nějaká vrozená vada. Díky smlouvě dostanete nějaké peníze zpět.