Co s penězi?

Ekonomika je velmi složitý systém, který zahrnuje nesčetně mnoho vlivů, informací, čísel, grafů apod. Není tedy úplně jednoduché vytvořit jednoznačný názor, který by vám řekl, že pokud investujete do např. akcií, zaručeně na tom za rok vyděláte. Pokusme se ale nyní vytvořit takový základní ekonomický obrázek naší doby.

graf obchodování

Stolová hora

Stolová hora – tento na první dojem nesmyslný termín v souvislosti s financemi dokonale vystihuje stav celosvětového oběhu peněz. Nacházíme se totiž na vrcholu našich možností – srovnejme si to s historií: žádná civilizace neměla takový blahobyt, jako máme nyní my. Nejen, že je to na první pohled viditelné, potvrzuje to mnoho ukazatelů. Kupříkladu ceny akcií začínají po období dlouhodobého a strmého růstu stagnovat, i tržní hodnoty nemovitostí se zvyšují. Nezaměstnanost je malá, lidem se dostává stále většího počtu peněz. Nejvíc se vyplácí dlužit, jelikož stát dlužníky velmi podporuje.
cihly ze zlata

Jenže při chůzi po stolové hoře nás po dlouhém úseku beze změn čeká velký propad. Tento spád pro nás znamená krizi. Krize není nic, čeho bychom se měli nijak zvlášť bát, ba naopak! Je to přirozený úkaz v cyklu hospodářství, na kterém se dá velmi slušně vydělat. Jak?

Najděte si něco, do čeho lze investovat a co na začátku krize nabyde rychle na hodnotě! Obecně je velmi komplikované něco takového hledat, profesionálové však doporučují komodity. Komodita je zboží obchodované na trhu bez rozdílu v kvalitě, například ropa, uhlí, zlato, stříbro, nebo platina. Nakoupit např. zlato těsně před obdobím krize se velmi vyplácí. Je to kvůli tomu, že komodity se v době blahobytu velmi zlevňují oproti akciím, které dosahují svého vrcholu. V době krize se však situace otočí, komoditám vzroste cena, mimo to máte také platidlo, kdyby například ztratily hodnotu peníze. V době krize nakoupíte akcie, jejichž cena je na minimu, ale zase vzroste.
zassazené bankovky

Tento cyklus je velmi složitá věc, jejíž znalost se ale vyplácí. Mnohým už přinesla nemálo úspěchu. Stačí tedy jen vůle a trpělivost, která zaručeně vyústí ve správnou investici.