Jak v dnešní době hospodařit?

·         Sepište si všechny příjmy
·         Proti tomu samozřejmě výdaje
·         Schovávejte si účtenky od všech nákupů
·         Začněte si všímat toho, kolik potravin vyhodíte
 ano ne příležitost
U příjmů snad není co řešit. Je jedno, zda se jedná o výplatu, rodičovskou či nějakou formu sociální dávky. Sečtete vše dohromady a máte jasno.
Výdaje už jsou složitější. Zpravidla každý měsíc, až na výjimky, to bývají položky za elektřinu, vodu, plyn, pojistky, paušál za telefon, hypotéka, splátky půjček… prostě pravidelně se opakující poplatky. Záměrně zde neuvádím nákupy jídla, hygienických a kosmetických věcí, oblečení atd. Tyto částky totiž můžete maximálně zprůměrovat.
kusy chleba
Skladováním účtenek z obchodů, alespoň dva měsíce, nejlépe však tři, si můžete udělat jak přehled o tom, co všechno nakupujete, ale také kolik za tyto produkty v průměru měsíčně utratíte. Do těchto pohyblivých nákladů počítám i pohonné hmoty, nebo třeba jízdné – v tomto případě už, je ale na vás kam si částky za benzín nebo autobus dáte. Pokud víte, že každý měsíc projedete v autě za 2tisíce, dejte si to do pravidelných výdajů.
A v neposlední řadě si opravdu začněte všímat kolik toho vyhazujete. Denně nakupujeme čerstvé pečivo, a to staré vyhazujeme. Salámy už jsou v lednici dlouho, opět je zlikvidujeme, a tak to děláme se všemi potravinami. Prostě nakupujeme zbytečně moc všeho nebo dopředu, když je to v akci, ale ve finále je vše v popelnici.
A teď se asi ptáte, kde je ta pointa toho šetření? Jakmile budete opravdu vědět kolik za co utrácíte můžete začít. Z pravidelných měsíčních výdajů se toho moc vyškrtat nedá, ale přeci jenom, zkuste se zamyslet, zda opravdu musíte platit ty předražené úrazové a životní a další pojistky, kromě povinného ručení samozřejmě. U některých pojistek totiž nakonec zjistíte, že jsou vám naprosto k ničemu a jen za ně vyhazujete zbytečně peníze a nikdo vám pak nic nedá až je potřebujete. Jinak další jako je elektřina, plyn…to platit musíme, tam můžeme maximálně podle ročního zúčtování řešit výši záloh, které se pak např. dají snížit, pokud vám tedy vrací. Ale pak se můžete zaměřit právě na ty účtenky z obchodů. Projděte si pak dům či byt a třeba zjistíte, že máte zásoby čistících prostředků tak na rok. Jsou věci, které totiž kupujete pořád automaticky dokola aniž byste se podívali, kolik toho doma ještě máte v zásobě a lidově řečeno vám v tom pak doma leží zbytečně peníze. Posledním, avšak tím nejdůležitějším je, snažte se nakupovat jen tolik, kolik opravdu spotřebujete. Tady tohle je totiž zcela zásadní věcí, na které jako jediné se dá nejvíce ušetřit a zbytečně neplýtvat potravinami.
Pokud to zkusíte opravdu zjistíte, že to jde a hlavně se budete divit kolik toho vyhazujete.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup