Co získáte zakrytím hladiny bazénu solární plachtou



Solární plachta na bazén je zdánlivě nezajímavé bazénové příslušenství, jehož primární funkcí je zakrývat hladinu nádrže pro snížení spadu nečistot na hladinu. Můžete o tom dokonce polemizovat, zvláště pokud bydlíte v horském prostředí s čistým povětřím, kde na hladinu nádrže dopadá jen malý zlomek prachových částic. Toto ovšem není ten hlavní přínos krycích plachet, nasměrujeme vás jinam – na množství vypařené vody. Připadá vám zakrývání hladiny bazénu jen kvůli snížení výparu vody naprosto mimo? Pak si vezměte do ruky kalkulačku a počítejte:

voda v bazénu

Jako modelový příklad bychom mohli vzít takový celkem běžný zahradní zapuštěný bazén o rozměrech 7 x 4 metry, v němž si můžete i zaplavat. Každý den, za 24 hodin, se odtud vypaří zhruba pět litrů vody na čtvereční metr, tedy v tomto případě 140 litrů. Budete-li bazén provozovat šest měsíců v roce, za tuto dobu se odtud vypaří více než 25 kubíků vody. Zdá se vám to málo?

čistá voda

Tak počítejte dál. Budete-li bazén provozovat po dobu patnácti let, což je také doba životnosti solární krycí plachty, během té doby se z bazénu vypaří celkem 375 kubíků vody, kterou ovšem musíte dopouštět z vodovodního řadu. Budeme-li uvažovat současné ceny vodného a stočného cca 145 Kč za kubík, dostaneme se na hodnotu téměř pětapadesáti tisíc korun, které doslova vyhodíte z vlastní kapsy – naprosto k ničemu – vašich 55 tisíc Kč se vypaří do ovzduší.

Stačí od této hodnoty odečíst pořizovací cenu solární plachty a hned máte jasno v tom, jak velkou úsporu vám tento „kus plastové fólie“ přinese. Ano, kdyby byla voda zadarmo, kdyby byla i elektřina zadarmo, solární plachtu byste v podstatě v čistém povětří nepotřebovali, ale zda se někdy dočkáme toho, že bude voda a elektřina zcela zdarma, to bychom museli vzít všichni, ale opravdu všichni rozum do hrsti, přestat válčit a „rvát se o každý kámen“, jak zpívá folkař Honza Neděd.